Avatar užívateľa
Strieborný

Je adekvátny nástupný plat učiteľa, absolventa VŠ 499,- € hrubého, nie je to dehonestujúce a demotivujúce?

Samozrejme, od toho sa odvíja plat po nadobudnutí praxe, získavaním ďalšieho pedagogického titulu či kvalifikačných skúšok. Uvediem príklad: stredoškolský, odborne kvalifikovaný učiteľ s 25 ročnou praxou a s ďalším titulom – PaeDr. zarába 700,50 € hrubého mesačne na Slovensku. Je to dehonestujúce nielen pre neho, ale aj vzdelania, ktoré si nadobudol, že spoločnosť a kompetentné orgány si nevedia vážiť a dostatočne odmeniť vzdelaného človeka, ktorý sám, celý život, ak vydrží živoriť z toho platu, vychováva ďalšie generácie mladých ľudí. Ja sama som počúvala od rodičov, že "ak sa nebudeš učiť, nebude z teba nič", tak nie je to vždy pravda, lebo aj ako absolventku 1. stupňa základnej školy by ma mohli zvoliť napr. za starostku, ak mám dosť rozsiahle príbuzenstvo a mala by som väčší plat ako premiérka Vlády SR.
Nehovorte teraz o tom, že učitelia nič nerobia alebo môže učiť hocikto. To, že hocikto, to sa môžeme poďakovať predchádzajúcemu ministrovi školstva, ktorý pôvodne končiacu výnimku zo vzdelania v roku 2010 potajomky pred svojim odchodom predĺžil do roku 2013, preto je toľko nekvalifikovaných, s hocijakým stupňom vzdelania a z hocijakej sféry spoločnosti, dôchodcov, rodinní príslušníci zamestnaných v školstve.
Podotýkam, že česká spoločnosť cestou svojej vlády si vie vážiť pracovníkov školstva a to nielen tým, že im vytvára adekvátne podmienky pre ich záslužnú prácu, ale aj s tým, že ich adekvátne finančne ohodnotí. Od nového školského roka totiž nástupný plat začínajúceho učiteľa bude 20.000,-českých korún.
http://www.akodalejucitel.wbl. sk/…

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Odpovede:

Avatar užívateľa
Pokročilý

Úplne s tebou súhlasím. Slovensko si nevie vážiť učiteľov a preto aj väčšia z nich radšej nejde učiť, ale venuje sa niečomu inému. Mám kamarátku, ktorá vyštudovalana Slovensku ale učí v Čechách a za krásne peniažky. Každý kto hovorí, že učitelia u nás sú na ... nech vezme svoje dieťa do školy do zahraničia. Alebo pokiaľ viete, že daná učiteľka nemá vzdelanie, prečo ešte učí Vaše deti? Spravte s tým niečo nech sa ten odpad konečne vytratí...


Avatar užívateľa
Registrovaný

Krásne si to napísala!Ja učím 24 rokov, vzdelávam sa stále a plat mizerný.Vzdelávanie ide i na úkor zdravia a to zbieranie kreditov je dehonestujuce. Pred schvalenim kreditov som rok studovala etiku, urobila i mamagment a komunikaciu a vraj , za to, ze to bol pred schvalenim kreditov, mi to neplatí!!!Za tento rok sa mi podarilo nazbierat 92 kreditov. Tesila som sa, ze budem mat zvyseny plat o 6%,(30€)od jula, od augusta o 12% ale dodnes nam ŠPU este za rok nepreplatil ani cestovne, ktore nam slubili,Cize my ucitelia, i ked si doplname vzdelavanie(ja po cely zivot)bohuzial ani z toho prilepsenia nemame nic. No a teraz sa idem vrhnut na 2.atestaciu....Keby ma tato praca nebavila a nebola mi i konickom, davno uteciem do ineho rezortu, robit viem.Robim pocas dovolenky, ked sa da...So mnou končila moja kolegynka fakultu z Ciech a jej a moj plat sa porovnat neda po 24 rokoch praxe. My nemame dokonca ani osobne, nie su korunky :(( No ale kopec uznani a ocenení za pracu s detmi mám na papieri a podakovaní.Keby za kazde jedno Uznanie(viem, ze i moralne potesi) a napr. aj za Pedagoga, na kt. sa nezabuda prilepsili k platu i nejaku korunku, ci euro, motivacia i financna by urobila divy...Snad sa raz budu mat i ucitelia na Sk lepsie, len sa bojim, ze ja uz vtedy budem, ak sa toho dozijem, na zasluzenom smiesne ohodnotenom dochodku a budem rada, ked za cely zivot prace s detmi, s kt. vyrastli mnohi uspesni ludia budem mat na čaj.

 

Diskusia k otázke

 

U otázky neprebehla diskusia.

 

Zaujímavé otázky v kategórii Vzdelávanie a práca

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Vzdelávanie a práca

Strieborný Judith 106
Strieborný Dr.Axl 68
Strieborný Led 66
Bronzový quentos 31
Pokročilý Ge0rge 22
Bronzový divoska 16
Bronzový chudst 13
Bronzový arygnoc 12
Pokročilý Dreamer 10
Pokročilý pandora 10

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.