Avatar užívateľa
Strigonka

Čo znamená manierizmus?

Viete, čo toto slovíčko znamená? K akému významnému panovníkovi by ste ho priradili? Charakterizujte ho trošku.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4017 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
pandora

Manierizmus sa odvodzuje od talianskeho maniera-manier,prehnaný výraz.Manierizmus je obdobie prechodu od renesancie k baroku,ktoré sa z Talianska rozšírilo do celej Europy.Tento výtvarný smer vládol asi od roku 1520 do konca 16.storočia.Manierizmus sa riadil presnými intelektuálnymi predstavami.Bol charakteristický svojím odklonom od realistického zobrazenia umeleckých diel renesancie k abstrakcii vo farbách i kompozíciách zobrazovaných subjektov.Postavy sú príliš zdôraznené,prehnane dlhé,ich postoje sú komplikované,pokrútené a pôsobia neprirodzene.Kresba figurín sa vlní v hadovitý až špirálovitý tvar,pričom sú v obľube efekty svetla a farby.Francúzsky panovník František prvý pozval do svojej krajiny talianskych majstrov,dal rozšíriť a upraviť svoj zámok vo Fontainbleau,kde vznikla neskôr škola,ktorá tvorila v štýle manierizmu.Tam umelci sústredovali svoje diela.Otcom manierizmu bol Michelangelo.Daľší predstavitelia boli Rosso Fiorentino, Bronzino, Pontormo. . .

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
MaryB

Manierizmus (tal. maniera) je umelecký a literárny sloh 16. a 17. storočia prejavujúci sa strojenosťou, vyumelkovanosťou, kvetnatosťou a formovými schválnosťami.

Vo výtvarnom umení znamená virtuózne používanie formálnych a technických prostriedkov bez vnútornej väzby na obsah diela; štýlová afektovanosť.

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť