Avatar užívateľa
anonym

Čo je to Tanec Svätého Víta?

Počula som len, že sa to týka pohybov ľudského tela. Ide o nejaké poškodenie organizmu? Alebo snáď ide o ochorenie? O čo vlastne ide, keď sa povie Tanec Sv. Víta?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4568 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
anonym

Tanec svatého Víta (chorea minor, Sydenhamova chorea, Sydenhamův syndrom) je neurologická porucha projevující se náhlými bezúčelnými škubavými pohyby. Vyskytuje se hlavně u dětí. Za její příčinu je pokládána nedoléčená infekce streptokokem (nejčastěji Streptococcus pyogenes) a následná imunitní reakce organismu.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
jozo

Huntingtonova choroba je závažné dedičné neurodegeneratívne ochorenie, postihujúce motoriku i psychiku pacienta. Prejavuje sa postupným úbytkom rozumových schopnosti, mimovoľnými pohybmi pripomínajúcimi tanec a poruchami chovania. Najcharakteris­tickejší hybný prejav klasickej formy HCH je chorea – mimovolné nepravidelné „hádzavé alebo trhavé" pohyby v tvári, na končatinách i na trupe. Chôdza môže mať húpavý až tanečný ráz. Chorea sa v priebehu choroby zosilňuje, obmedzuje bežnú pohyblivosť, pri rozvinutom ochorení sa naopak zmierni, dominujú krútivé, pomalé stereotypníépohyby, tzv. dystonie. V konečnom štádiu HCH sú mimovoľné pohyby minimálne alebo vymiznú, pacient zostáva nehybný, ležiaci. Poruchy chôdze sa objavujú v rozvinutom štádiu occhorenia. Spočiatku je chôdza narúšaná mimovoľnými pohybmi končatín a trupu. Neskôr sa objavuje „rozhádzaná“ – tanečná alebo „hádzavá“ chôdza, so širokou základňou. Často je až nepochopiteľné, ako môžu pacienti s takýmito hybnými ťažkosťami udržať rovnováhu, často chôdza pôsobí dojmom prichádzajúceho bezprostredného pádu. V neskorších štádiach ochorenia je chôdza nestabilitou, choreou a „zamŕzaním“ veľmi narušená, objavujú sa častejšie pády, niekedy i so závažnými úrazovými dôsledkami.

Zdroj: www.ineurolog.estranky.sk/clanky/huntingtonova-choroba/co-to-je_-tanec-svateho-vita_

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek