Avatar užívateľa
anonym

Čo je to hraničný očný tlak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3949 dňami Sledovať NahlásiťOdpovede
Avatar užívateľa
peterpanek

Zelený (očný) zákal alebo glaukóm (lat. Glaucoma) je ochorenie oka. Podstatným znakom ochorenia je zvýšenie vnútroočného tlaku a všetky ostatné príznaky tohto ochorenia sú jeho dôsledkom. Zvýšenie intraokulárneho tlaku je spôsobené nepomerom medzi tvorbou a odtokom komorového moku, ale sťaženie odtoku cez Schlemmov kanál hrá v patogenéze glaukómu nesporne dôležitejšiu úlohu ako jeho zvýšená tvorba. Glaukóm môže byť primárny alebo sekundárny.

Táto choroba, ktorá sa zjavuje na zdanlivo zdravom oku ; porucha výmeny komorového moku sa ani anatomickým nálezom nedá úplne vysvetliť. Nervové a humorálne[1] vplyvy majú pri vzniku glaukómu nepopierateľnú úlohu. Primárny glaukóm má tieto formy :

Glaucoma congestivum acutum
Pre túto formu sa zavádza názov akútny glaukóm s uzavretým uhlom Prejavuje sa charakteristickými záchvatmi: bolesti hlavy na strane chorého oka spôsobujúce až zvracanie, okolo svetelného zdroja dúhové kruhy, neskôr zahmlené videnie. Zrenica býva širšia, niekedy vertilálne oválna, reaguje lenivo alebo nereaguje vôbec, šošovka býva zelenkavosivá. Na pozadie niekedy cez skalený rohovkový epitel nevidieť.

Pri vyšetrení sa zistí svetloplachosť, niekedy opuch mihalníc, skalený rohovkový epitel. Oko je na pohmat tvrdé, meraním sa zistí nápadne zvýšený vnútroočný tlak, ktorý dosahuje hodnoty až 10,0 kPA (normálne hodnoty sú 2,0 – 3,0 kPa).

http://sk.wikipedia.org/…

Zdroj: http://www.edusan.sk/pacient/p rakticke_rady/abeceda_krvneho_ tlaku.htm#Príčiny vysokého krvného tlaku

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek