Avatar užívateľa
medulienka

Čo je príčinou kŕčov v nohách?

Často hlavne v noci ma trápia kŕče v nohách.Čo je príčinou tohto nepríjemného stavu nôh a ako tomu predchádzať?Čo urobiť ako prvé pri kŕčoch?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pre koho je otázka zaujímavá? helis před 4377 dňami Sledovať NahlásiťNajlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
quentos

hlavní příčinou je nedostatek hořčíku (teď nevím, jak je hořčík slovensky, takže si pomozme latinským názvem – magnezium). Na křeče pomáhá si nohy osprchovat studenou vodou, ale důležitý je směr sprchování – směrem od kolen dolů.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
MaryB

Ak hovoríme o kŕčoch nôh, často nás ihneď napadne kŕč lýtkového svalstva. Áno, sú to práve lýtka, ktoré sú najčastejšie postihnuté náhlymi kŕčmi. Práve lýtkový sval totiž nesie celý deň váhu nášho tela a to ho značne vyčerpáva. Poďme sa pozrieť ako môžeme bojovať proti kŕčom v nohách a ako vznikajú.

Bolesť vás prepadne úplne nečakane. Lýtkový sval sa kŕčovito stiahne a nohami vám prechádzajú tisíce ostrých ihličiek. Príčinou môže byť i chybné postavenie nôh alebo zlé obutie. Kŕče vás môžu postihnúť pri športe, prechladnutí i v noci v spánku. Kŕče vznikajú v momente, keď sa stiahnu jednotlivé svaly alebo celé svalové skupiny a nedokážu sa ihneď uvoľniť.

Čo je príčinou kŕčov lýtok?

Jednou z najčastejších príčin vzniku kŕčov je cievna nedostatočnosť. Kŕče sa objavujú hlavne pri tzv. kŕčových žilách – problémy nastupujú predovšetkým v teplom období, po dlhom státí či sedení, okrem kŕčov trpia ľudia postihnutí kŕčovými žilami na pocit ťažkých nôh.

Kŕče nôhĎalším cievnym ochorením je trombóza (upchanie hlbokých žíl). Hlboká žilová trombóza je stav, kedy sa z nejakej príčiny vytvorí vnútri žily krvná zrazenina – trombus, ktorá žilové riečisko buď úplne či čiastočne upchá. Najčastejšie vzniká v oblasti hlbokých žíl dolných končatín, ale môže postihnúť i žily na paži alebo veľké žily v hrudnej brušnej dutine. Následkom uzáveru žilového riečiska nemôže krv prúdiť postihnutým úsekom a tak sa hromadí pred prekážkou a snaží si hľadať cesty iným, hlavne povrchným riečiskom. V dôsledku toho dochádza k rozvoju hlavných príznakov, akými sú predovšetkým opuch končatiny, začervenanie a bolestivosť.

A v neposlednom rade je tu aterosklerotický uzáver tepien – prejavuje sa predovšetkým kŕčmi a bolesťou po dlhej chôdzi, postihuje často fajčiarov.

Kŕče vznikajúce v dôsledku ochorenia nervov:

Nervové ochorenia sú vždy veľmi komplikované. Len pre zaujímavosť si uveďme jeden príklad, a to polyneuropatia – ochorenie periférnych nervov napr. v dôsledku cukrovky, alkoholizmu či boreliózy, objavujú sa poruchy citlivosti, ochrnutie a kŕče.

Kŕče v dôsledku nedostatku horčíku

Najčastejšou príčinou pri vzniku kŕčov, a to hlavne u športovcov je nedostatok niektorého z dôležitých minerálov. Prvý na zozname je nedostatok horčíku. Ten sa môže prejavovať iba vo svaloch či orgánoch, hodnota horčíku v krvi môže byť normálna. Jeho dodatočné doplňovanie je veľmi vhodné, a to ako vo forme bežnej stravy, tak i v doplnkovej forme. Najčastejšími príčinami nedostatku horčíku sú stavy silného potenia, chronický alkoholizmus, tehotenstvo, dlhodobé hladovanie či jednostranné diéty, silná fyzická námaha či stres, užívanie močopudných prostriedkov (diuretík) či preháňadiel, chronická hnačka či zvracanie, ochorenie štítnej žľazy alebo cukrovka, nedostatočný prívod tekutín.

Kŕče v dôsledku nedostatku vitamínov B , predovšetkým vitamínu B6(pyridoxínu):

Hypovitaminóza, čiže nedostatok vitamínov je ďalšou z príčin svalových kŕčov. Hlavnými mediátormi tu sú , či skôr nie sú, vitamíny skupiny B. Nedostatok B vitamínov môže spôsobiť alkohol, estrogény (antikoncepčné tabletky), dlhodobý stres, nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov a upravovaných potravín.

Kŕče v dôsledku nedostatku vitamínu E :

Zvýšená potreba vitamínu E vzniká, pokiaľ sa pije chlórovaná voda alebo sa konzumuje veľké množstvo tukov s nenasýtenými mastnými kyselinami.
Pomoc pri kŕčoch lýtok

Prírodná terapia

Kŕče nôhPomôcť môže i prírodná terapia pomocou chinínsulfátu (pôsobí na spojenie medzi nervami a svalovými vláknami).

Pomôžte si ihneď

V prípade, že ste v zamestnaní celý deň na nohách alebo nosíte topánky na vysokom podpätku, môže byť príčinou kŕčov jednostranné namáhanie svalov. Úľavu vám prinesie pretiahnutie končatín, chôdza po mäkkom povrchu alebo masáž a kúpeľ v teplej vode.
Náhly kŕč v lýtku? Kŕče môžu byť spôsobené tiež trombózou alebo natrhnutím svalu. Často je potrebná lekárska pomoc – i v prípade, že bolesť trvá dlhšiu dobu. Veľkú roľu hrá prevencia – odborná liečba stavu alebo nerovnováhy v organizme.
Tak, už sme si načrtli, ako bojovať proti kŕčom v nohách. Dajte teda šancu svalom dolných končatín a skoncujte s ich kŕčmi.

Zdroj: http://compex.zdravie-sk.eu/krce-noh.php

0 Nominácie Nahlásiť

Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek