Avatar užívateľa
Pokročilý

Ako sa správne starať o bambus?

aké prostredie potrebuje? počula som, že vodu mu mám meniť každý deň?

Uzamknutá otázka – ohodnoťte najlepšiu odpoveď symbolom palca.

Najlepšia odpoveď

Avatar užívateľa
Pokročilý

Bambus je pekný aj v interiéri, ktorému dodáva exotický vzhľad. Ak viete, ako sa oň starať, vytvorí po čase zelenú záplavu listov. Zvyknite ich na stále miesto.
Bambusy v interiéri potrebujú dostatok svetla, čerstvého vzduchu a od mája môžu byť vonku. Najväčší problém je premiestňovanie na iné miesto. Postupne ich zvykajte na jedno miesto a nedávajte ho hneď do miestnosti, kde je príliš teplý a suchý vzduch. Poškodené a žlté listy sú spôsobené zmenou miesta. Môže to byť problém hlavne vtedy, keď rastlina stratí všetky listy. Bambus potrebuje väčšinou štyri týždne, aby nasadil nové puky a vytvoril nové listy. V tomto období sa zväčša rastlina preleje. Platí, že čím menej listov, tým vyššia zálievka - nie naopak. Rastlina bez listov nepotrebuje žiadnu vodu.
Výber nádoby
Vhodná je prakticky akákoľvek nádoba. Odporúčané sú široké a ploché nádoby, ktorých je v ponuke na trhu málo, preto vyberte väčší kontajner, aby mala rastlina k dispozícii dostatok substrátu. Rastlina sa najskôr zasadí do plastového črepníka s otvormi na odvod vody a potom do okrasného črepníka tiež s otvormi. Priestor medzi plastovým a okrasným črepníkom sa vyplní polystyrénom, ktorý je nielen ochranou pred zimou ale aj pred prehriatím.
Drenážna vrstva
Bambus neznáša premokrenie, a preto potrebuje drenážnu vrstvu. Osvedčil sa styropor - kúsky hrubé jeden až dva centimetre. U menších nádob stačí výška dva centimetre, u väčších desať centimetrov. Aj črepníky musia mať drenážne otvory. Vrstva styroporu sa neprikrýva tkaninou, pretože korene prerastajú po čase do styroporu. Ak rastlina nevysychá, ani nie je premokrený substrát, nevznikajú pri pestovaní žiadne problémy. Pri teplotách do 20°C sa polieva každý tretí alebo štvrtý deň. Nie vždy, keď vrchná vrstva substrátu vyzerá ako suchá, treba siahať po krhličke. V teplých a suchých miestnostiach preschne vrchná vrstva substrátu pomerne rýchlo.
Substrát
Osvedčená je zmes bežného substrátu alebo rašeliny, do ktorého pridáte píniovú kôru a keramzit, tiež môžete použiť aj substrát na bambusy.

Navrch sa môžu dať kamienky, aby sa odparovalo menej vody.
Má to samozrejme aj dekoratívny charakter

Aj v črepníku sa tvoria veľké rizómy

Ideálne miesto
Tropické bambusy potrebujú svetlé, a nie príliš teplé miesto. Nemal by stáť pri výhrevných telesách a dobrým partnerom je izbová studnička, ktorá prevlhčí vzduch. Od mája do konca augusta sa rastliny regenerujú na polotienistom mieste v záhrade, na terase alebo balkóne. Bambus prijíma veľa vody cez listy, preto sa môžu z času na čas postrekovať.
Správna výživa
Tropický bambus v črepníku potrebuje málo výživy. Ideálne je hnojivo na bambusy, ktoré sa pridáva raz za štvrťrok, použiť môžete aj hnojivo na zelené rastliny jedenkrát mesačne.
Prezimovanie
V tomto období sa rastlina polieva v závislosti od teploty. V chladnejšej miestnosti je potreba vody nižšia a substrát by mal byť suchší. Vhodná teplota na prezimovanie je medzi 5 - 10°C a v miestnosti sa musí častejšie vetrať, inak rastlina zožltne, výhonky zdrevnatejú neskoro a zostanú mäkké a ovisnuté.
Škodcovia
Pri vlhkom substráte, nízkej koncentrácii vzduchu môže rastliny ohroziť škodlivý hmyz. Najväčšou pliagou sú štítničky a vlnatky, s ktorými je boj pomerne ťažký. Buď sa ručne pozbierajú alebo poprášia kamennou múčkou. V nutnom prípade sa použije chemický prostriedok.

Prítomnosť štítničiek
Vlnatky

Ktoré sú vhodné do interiéru
Predovšetkým tropické druhy a odrody Bambusa. Dekoratívny a spravidla aj robustný je Bambusa vulgaris „Striata", ktorý má žlté výhonky akoby pomaľované štetcom)
Bambusa vulgaris „Wamin" má zelené výhonky a je možné ho pestovať na kmieniku. Kolmo rastúce výhonky Bambusa oldhamii má žlté až červené výhonky a veľké sýtozelené listy a je vhodná do vyšších presvetlených priestorov. Bambusa multiplex elegans sa môže pestovať aj v menších nádobách. Z času na čas sa presvetlí, staršie výhonky s viacnásobným rozvetvením sa odrežú priamo na báze. Bambusa multiplex „Alphons - Karr" s čarovnými bielymi pásmi a sýtozelenými listami je vhodný do vyšších miestností, pretože ide o robustnejšiu odrodu. Sinobambusa tootsik - zvlášť odroda „Albovariegata" patrí k najdekoratívnejším bambusom pestovaným v črepníku. Je nenáročný na pestovanie a pomerne rýchlo rastie.

Zdĺhavé? V podstate bude jednoduchšie než keď to budete čítať ísť na túto stránku, ten text je jedno a to isté.

Zdroj: http://www.kvetyazahrada.sk/ba mbus-pre-interier.html

 

Otázka nemá žiadne ďalšie odpovede.

Diskusia k otázke

 

U otázky neprebehla diskusia.

 

Zaujímavé otázky v kategórii Bývanie a záhrada

Prihlásiť sa

Položte otázku, odpovedzte, zapojte sa, …

začnite tu

Reklama

Kvalitné odpovede v: Bývanie a záhrada

Strieborný Judith 30
Pokročilý Elektrikář 28
Strieborný Dr.Axl 22
Bronzový MonaLis 16
Strieborný Led 14
Bronzový Drap 11
Pokročilý Jenifo 11
Bronzový arygnoc 9
Bronzový divoska 8
Pokročilý Slon 8

Zobraziť celkový rebríček

Facebook

 

Na Vašej požiadavke sa pracuje. Počkajte, prosím.