Avatar užívateľa
darinapol

Ćo znamená pojem ostrakizmus?

Minule môj synovec behal po dvore, keď sme opekali a vykrikoval niečo o ostrakizme. Ćo to vlastne znamená?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pre koho je otázka zaujímavá? Dr.Axl, anonym před 4589 dňami Sledovať Nahlásiť



Najlepšia odpoveď
Avatar užívateľa
Syd

Je to hlasování lidu o vyloučení člověka z kolektivu.

0 Nominácie Nahlásiť

Další odpovědi
Avatar užívateľa
quentos

zbývá dodat, že v překldu z řečtiny pojem znamená „střepinový soud“ – podle toho, že jméno dotyčného, který měl být dočasně vyhoštěn, bývalo napsáno Athéňany na porcelánový střep.

0 Nominácie Nahlásiť


Avatar užívateľa
pandora

Bol postup hlasovania v starovekých Aténach,pri ktorom mohol byť Aténsky občan vyhnaný z Aténskeho štátu až na 10 rokov.Majetok si však mohol ponechať a nájsť si prostredníka na jeho spravovanie.Po 10 rokoch sa smel bez ujmy vrátiť späť.

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
ivanka1992

Keďže sa zaujímam o dejiny zvlášť starovek, veľmi jednoduchá otázka :) , ide o postup ako sa hlasovalo v staroverkých Aténach :), ide o tajný črepinový súd v starovekom Grécku, pri ktorom obyvatelia napísali na črepiny meno človeka nebezpečného pre vlasť

0 Nominácie Nahlásiť

Avatar užívateľa
MaryB

Ostrakizmus bol postup hlasovania v starovekých Aténach, pri ktorom mohol byť aténsky občan vyhnaný z aténskeho mestského štátu až na 10 rokov.

Ostrakizmus sa zaviedol v aténskej ústave v roku 510 pred Kr. Spočíval v hlasovaní občanov pomocou hlinených črepín starogr. ὄστρακον-óstrakon, slúžiacich ako lacný a dostupný materiál na písanie. Hlasovalo sa o tom, kto je nepriateľ štátu (mesta). Každoročne v januári alebo februári rozhodovalo ľudové zhromaždenie o tom, či je potrebné usporiadať takéto hlasovanie. Ak bolo rozhodnutie kladné, o dva mesiace neskôr sa konal ostrakizmus, pri ktorom mohol každý občan napísať na hlinenú črepinu meno človeka, ktorý podľa jeho mienky predstavoval najväčšie nebezpečenstvo pre obec. Črepiny sa vhadzovali do pripravených nádob na vyčlenenom priestranstve na agore.

V prvom kole sa zrátal počet hlasovacích črepín, ktorý ak prekročil kvórum 6 000, tak bolo hlasovanie platné. V druhom kole sa spočítali hlasy pre jednotlivé mená na črepinách a ten občan, ktorého meno sa objavilo najčastejšie musel do dvoch dní opustiť Atény na 10 rokov. Vrátiť sa nesmel pod hrozbou smrti.

Ostrakizmus zaviedli ako ochranu proti tyranii a bol prostriedkom politického boja. Nebol trestom, postihnutému občanovi nezabavili ani majetok a mohol si najať prostredníka na jeho spravovanie. Po 10 rokoch sa smel bez ujmy vrátiť naspäť.

V niektorých prípadoch bol zvláštnym výnosom ostrakizovanému povolený predčasný návrat. Napríklad v dobe hroziaceho perzského vpádu v roku 479 pred Kr. povolali z vyhnanstva vojvodcov Aristida Spravodlivého a Periklovho otca Xanthippa.

Zdroj: http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Os­trakizmus

0 Nominácie Nahlásiť


Diskusia k otázke

U otázky neprebehla diskusia.

Nový příspěvek
Zaujímavé otázky v kategórii Kultúra a spoločnosť